“Azərbaycan Beynəlxalq Bankı ASC-nin korrupsiyaya qarşı mübarizə siyasəti” korrupsiyaya qarşı mübarizənin əsas prinsiplərini, məqsədlərini və bu istiqamətdə həyata keçirilməsi zəruri olan tədbirləri müəyyən edir. Bank korrupsiyanı iqtisadi inkişafa və effektiv idarəetməyə əsaslı mənfi təsir göstərən faktor kimi qəbul edir. Bu kontekstdə, Bank korrupsiyaya qarşı “sıfır tolerantlıq” (“zero tolerance”) yanaşmasını rəhbər tutur. Bank əməkdaşları iş prosesində Korporativ mədəniyyətə və etik dəyərlərə riayət, Peşəkarlıq və Bərabərlik prinsiplərini rəhbər tutmalıdırlar.
SİYASƏT KİMƏ ŞAMİL OLUNUR?
Siyasət Bankın bütün işçi heyətini, eləcə də Bankla işgüzar münasibətlərdə olan kontragentləri, mal, iş, xidmət təchizatçılarını, məsləhətçiləri və bu statuslara uyğun olan sair digər fiziki və hüquqi şəxsləri əhatə edir.
KORRUPSİYA NƏDİR?
Bank əməkdaşlarının öz statusundan, təmsil etdiyi orqanın statusundan, vəzifə səlahiyyətlərindən və ya həmin status və səlahiyyətlərdən irəli gələn imkanlardan istifadə etməklə qanunsuz olaraq maddi və sair nemətlər, imtiyazlar və ya güzəştlər əldə etməsi, habelə qeyd edilən maddi və sair nemətlərin, imtiyazların və ya güzəştlərin qanunsuz olaraq üçünçü şəxslərə təklif və ya vəd olunması və yaxud verilməsi yolu ilə həmin vəzifəli şəxslərin ələ alınması. Bank əməkdaşları və ya Bank ilə əməkdaşlıq edən üçünçü şəxslər korrupsiya hüquqpozmaları ilə bağlı əsaslı şübhələr yaradan hallarla rastlaşdıqda, bununla bağlı yaradılmış “Qaynar xətt” telefon nömrəsinə +994 12 4930091 (daxili 2828) və ya achl@ibar.az e-mail ünvanına məlumat verməlidirlər.
HƏDİYYƏLƏR VƏ BİZNES QONAQPƏRVƏLİYİ
Bank müasir işgüzar etiketin əhəmiyyətli tərkib hissəsi hesab edilən biznes qonaqpərvərliyinə, eləcə də onun forması olan nümayəndəlik xərclərinə müsbət yanaşır. Bank biznes qonaqpərvəliyini reputasiyan və imicin inkişafında müsbət təsir edən bir alət kimi qiymətləndirir və biznes qonaqpərvəliyi üzrə xərclərinin həcmi ağlabatan olmaq şərti ilə qəbul edir.
Bank əməkdaşları xidməti vəzifələrinin qərəzsiz icrasına təsir edə bilən və ya bu cür təsir təəssüratı yaradan və ya onun vəzifələrinin icrası müqabilində mükafat qismində verilən və ya bu cür mükafat təəssüratı yaradan hədiyyələri özü və ya digər şəxslər üçün tələb edə və ya qəbul edə bilməzlər. Bank pul vəsaitlərini, qiymətli kağızları, habelə xidmətləri (iş, istirahət, əyləncə, maddi nemətlərdən istifadə və s.) də hədiyyənin forması kimi qəbul edir və onların digər şəxslərdən tələb edə və ya qəbul edilməsinə yol vermir.
Bank əməkdaşları öz xidməti vəzifələrinin icrası ilə əlaqədar mövcud vəziyyəti nəzərə alaraq üçünçü şəxslərdən xırda və simvolik hədiyyələr gəbul edə bilərlər ( misal: şirniyyat, korporativ dəftər və s.)
UÇOTUN APARILMASI
Bank əməkdaşları gəbul etdiyi və ya onlara təqdim olunan hədiyyələri, habələ biznes qonaqpərvərliyinə dair xərclər barədə birbaşa rəhbərinə məlumat verməlidilər. Bank əməkdaşları gəbul etdiyi və ya onlara təqdim olunan hədiyyələr barədə bankın daxili sistemində müvafiq uçotu aparmalıdırlar.
KORRUPSİYA HALI İLƏ RAST GƏLDİYİNİZ HALDA NƏ ETMƏK LAZIMDIR?
Bununla bağlı yaradılmış “Qaynar xətt” telefon nömrəsinə +994 12 4930091 (daxili 2828) və ya achl@ibar.az e-mail ünvanına məlumat verilməlidir.

Антикоррупционная политика ОАО «Международный Банк Азербайджана» определяет основные принципы, цели и перечень необходимых мер по борьбе с коррупцией. Банк рассматривает коррупцию как фактор, оказывающий негативное влияние на экономическое развитие и управление. В этом контексте Банк придерживается подхода «нулевой терпимости» к коррупции. Сотрудники должны руководствоваться принципами корпоративной культуры и этических ценностей, профессионализма и равноправия в рабочем процессе.
К КОМУ ПРИМЕНИМА ЭТА ПОЛИТИКА?
Политика распространяется на всех сотрудников Банка, а также на контрагентов, поставщиков товаров, работ, услуг, консультантов и других физических и юридических лиц, которые имеют какие-либо деловые отношения с Банком
ЧТО ТАКОЕ КОРРУПЦИЯ?
Это незаконное получение материальных ценностей и других привилегий сотрудниками Банка с использованием их должностного положения, официальных полномочий или возможностей, а также незаконного предоставления такой выгоды для себя или третьих лиц, либо незаконного предоставления такой выгоды указанному лицу другими физическими лицами.
Сотрудники Банка или третьи лица, сотрудничающие с Банком, должны сообщить о совершении подобных действий, позвонив по телефону «Горячей линии» +994 12 4930091 (доб. 2828) или, отправив письмо электронной почтой achl@ibar.az.
ПОДАРКИ И ДЕЛОВОЕ ГОСТЕПРИИМСТВО
Деловое гостеприимство является важной частью современного делового этикета и Банк положительно относится к нему, а также к своим представительским расходам. Банк ценит деловое гостеприимство как инструмент, который положительно влияет на репутацию и развитие имиджа и определяет разумные расходы. Сотрудники Банка не могут требовать или принимать для себя и других лиц подарки, которые могут повлиять на исполнение их служебных полномочий или создать впечатление такого эффекта. Подарки не должны быть в форме наличных и безналичных денежных средств, ценных бумаг. Сотрудники могут принимать небольшие символические подарки от третьих лиц (например, сладости, корпоративный блокнот и т. д.).
ВЕДЕНИЕ УЧЕТА
Сотрудники Банка обязаны сообщить о полученных или подаренных им подарках, а также о расходах на деловое гостеприимство. Также они должны вести надлежащий учет во внутренней системе Банка о полученных или подаренных им подарках.
ЧТО ДЕЛАТЬ, ЕСЛИ ВЫ СТОЛКНУЛИСЬ С КОРРУПЦИЕЙ?
Необходимо позвонить по телефону «Горячей линии» +994 12 4930091 (доб. 2828) или же отправить письмо электронной почтой achl@ibar.az.